Virginski nepozebnik

Nepozebnik, virginski (Hamamelis virginiana)

Pripravki iz virginskega nepozebnika, se uporabljajo za zdravljenje mnogih kožnih stanj in bolezni ter za nego kože. Uporabljamo ga pri nečisti koži, vnetjih na koži, blažjih sončnih opeklinah, ekcemih, preležaninah, izpuščajih, luskavici in dermatitisu. Primeren je tudi tudi za nego občutljivega lasišča. Uporabljamo ga tudi za blaženje vnetij ustne votline in grla. Najdemo ga tudi v izdelkih, s katerimi blažimo posledice zmečkanin, izpahov, krčnih žil in hemoroidov.

Priljubljeno kot
Zdravilna rastlina (H)

IME

Slovensko: Virginski nepozebnik
Latinsko: Hammamelis virgininana L.
Ostala ljudska imena: čarodejni oreh, čudežna leska, virginijski krempelj

BOTANIČNI OPIS

Virginski nepozebnik je zimzelen grm, lahko tudi nižje drevo. Zraste do 5 oziroma 7 metrov visoko. Listi so jajčasti in zobati, na začetku rasti rdečkasti, kasneje pa se obarvajo zeleno in nato jeseni rumeno. Cveti jeseni, ko listje odpade z rastline in sicer v socvetjih, ki imajo do 5 venčnih listov. Venčni listi so dolgi, rumene barve in prijetno dišijo. Plodovi so jajčaste oblike in ko poleti dozorijo, se na zgornji strani razpočijo in na ta način razmnožujejo, saj seme odnese metre stran. 

SORODNE VRSTE

Po zdravilnosti se ostale vrste ne morejo primerjati z virginskim nepozebnikom.

Japonski nepozebnik (Hammamelis japonica) cveti rumeno v drugi polovici zime.

Dlakavolistni nepozebnik (Hammamelis mollis) cveti na sredini zime, cvetovi imajo močno aromo.

Hammamelis x intermedia cveti oranžno rumeno.

TRADICIONALNA DOMAČA UPORABA

Virginski nepozebnik izvira iz Severne Amerike, kjer so ga v tradicionalni medicini uporabljali že Indijanci. Iz listov so delali obloge, iz lubja pa so delali prevretek s katerim so zdravili očesna vnetja, tumorje, blažili otekline ter izpuščaje in čire na koži. Poleg tega so iz lubja pripravljali neke vrste ustno vodo, s katero so blažili vnetja ustne votline in grla. V Evropo so ga kolonizatorji zanesli v 18. stoletju. 

ZANIMIVOSTI

V ljudski medicini se hidrolat virginskega nepozebnika v kombinaciji z eteričnimi olji drugih zdravilnih rastlin, uporablja tudi za pripravo losjona, s katerim blažijo srbečico pri vodenih kozah. Farmacija in medicina se tega ne poslužujeta.

UPORABNI DELI

- LISTI

V zdravilne namene se posušeni listi uporabljajo predvsem za pripravo čaja ali poparka, ki ga uživamo ali pa grgramo in si z njim izpiramo ustno votlino.  Nabiramo jih poleti in kar se da hitro posušimo.  

- SKORJA IN MLADI POGANJKI

Iz skorje in mladih poganjkov se ravno tako pripravljajo čaji in poparki za notranjo in zunanjo uporabo. Nabiramo jih jeseni ter jih dobro in hitro posušimo in shranimo.

NAMEN, UPORABA IN UČINKOVANJE

Virginski nepozebnik je uporaben predvsem zunanje, notranja uporaba je redkejša. Zunanje se uporablja tekoče in poltrdne pripravke, za mnoga stanja in nego kože. Deluje protivnetno, adstringentno, hemostatično, antioksidativno ter varuje pred posledicami radiacije. Notranje se redko uporablja, pri vnetjih ven, črevesja ter slabem krvnem obtoku.

Interna zdravilna uporaba

Notranje se pripravki iz virginskega nepozebnika uporabljajo redko. Pripravki se lahko uporabljajo za blaženje bolezni ven, urejanje krvnega obtoka ter kot antidiaroik pri vnetnih črevesnih boleznih.

Zunanja terapevtska in kozmetična uporaba

Tekoči in poltrdni pripravki iz virginskega nepozebnika, se uporabljajo za zdravljenje mnogih kožnih stanj in bolezni ter nego kože. Znano je da deluje kot učinkovit adstrigent - to pomeni, da krči ali zožuje telesna tkiva. Uporablja se pri aknah, mastni koži, vneti koži, blažjih sončnih opeklinah, ekcemih, preležaninah, izpuščajih, luskavici, dermatitisu, herpesu, vraščenih dlakah in rdečici. Najdemo ga tudi v izdelkih za nego občutljivega lasišča. Poleg tega se poparki uporabljajo za blaženje vnetij ustne votline in grla. Pogosto je aktivna učinkovina v mazilih in gelih, s katerimi blažimo posledice zmečkanin, izpahov, krčnih žil in hemoroidov.

Uporaba v veterini

O uporabi v veterini ni podatkov.

ZGODOVINA UPORABE V LJUDSKI MEDICINI

Virginski nepozebnik je tradicionalna zdravilna rastlina severnoameriških Indijancev. Najbolj znana je uporaba prevretka za zdravljenje očesnih vnetij. Uporabljali so liste, lubje in mlade poganjke. Pri raznih vnetjih so delali obkladke iz listja, s prevretki in mazili so zdravili posledice pikov raznih žuželk, čire in izpuščaje na koži. V Evropo je prišel v 18. stoletju in uporaba se takrat ni dosti razlikovala od uporabe pri domorodcih Severne Amerike. V Evropi so ga kmalu po tem začeli tudi gojiti.

DROGA / FARMACEVTSKO UPORABNI DELI

- Hamamelidis cortex: skorja

- Hamamelidis foilum: list 

- Hamamelidis aqua: voda 

OSNOVNO FUNKCIONALNO DELOVANJE

- adstrigent
- hemostatik
- vazokonstriktor
- antidiaroik
- protivnetno delovanje
- blago antiseptično delovanje

Primerno za zunanjo uporabo. Notranja uporaba je redka.

ZDRAVILNE UČINKOVINE

Skorja

Vsebuje do 12 % čreslovin. Največ je galotaninov, od katerih je najbolj zastopan hamamelitanin. Katehinskih čreslovin je manj.

V manjših količinah so prisotni še flavonoidi in eterična olja .

Listi

Vsebujejo od 5 – 10 % čreslovin, največ katehinskih in bolj malo galotaninov.

Flavonidi, ki so prisotni so kemferol, kvercetin, astragalin in izokvercetin.

Eteričnega olja je od 0,01 – 0,5 %. Sestavljen je iz 40 % alifatskih alkoholov, 15 % estrov, 9,7 % heksenala, 3,2 % acetaldehida, 3,5 % -jonona in 1% ß-jonona
.

POVZETEK NOVEJŠIH ZNANSTVENIH DOGNANJ

Leta 1992 je potekala dvojno slepa klinična raziskava, z devetdesetimi sodelujočimi bolniki z notranjimi hemoroidi prve stopnje. Bolnike so razdelili v tri skupine po 30 posameznikov. Prvo skupino so zdravili s tekočim izvlečkom virginskega nepozebnika in bazičnim bizmutovim galatom, drugo s formaldehidom metakrezolsulfonske kisline, tretjo pa z kortikosteroidno učinkovino (fluokinolon acetonid).
V prvi skupini, ki so jo zdravili z izvlečkom skorje virginskega nepozebnika in bizmutovega balata, se je izboljšanje pokazalo pri 73,3 do 94,4 % bolnikov.
V drugi skupini, zdravljeni s formaldehidom metakrezolsulfonske kisline, je prišlo do izboljšanja pri 76,2 do 89,5 % bolnikov.
V tretji skupini, ki so jo zdravili s kortikosteroidom pa prišlo do izboljšanja pri 72 do 81,8 % bolnikov .

Iz skorje, mladih poganjkov in listov virginskega nepozebnika pripravljamo poparke, čaje, ustne vodice, mazila in gele, tinkturo in hidrolat .

Poparek za grgranje pri vnetjih ustne votline in boljšo ustno higieno

Pripravimo ga tako, da žlico posušenih listov prelijemo z 2,5 dcl vroče vode in pustimo stati 10 minut. Precedimo in primerno ohlajeno uporabljamo za grgranje in splakovanje ustne votline. Poparek lahko tudi popijemo.

Obkladek

Uporabimo posušene liste, lubje ali mlade poganjke. Žlico suhe droge prelijemo z litrom vrele vode in pustimo stati 10 minut. Precedimo in primerno ohlajeno uporabimo. Obkladek z virginskim nepozebnikom uporabljamo na prizadetih delih, ki niso ranjeni. Pri modricah, oteklinah, zvinih in izpahih.

Tinktura za krčne žile

Pripravimo jo tako, da 200 g posušenega lubja, ki smo ga dali v temno steklenko, prelijemo z enim litrom kvalitetnega žganja (40 % alkohola). Drogo namakamo 14 dni in nato precedimo.

20 ml tinkture zmešamo z 100 ml vode in z mešanico mažemo prizadete predele. Izvleček virginskega nepozebnika ne draži kože.



  Za bolj napredne recepture in nasvete si oglejte rubriko - Recepti in zanimivosti.

Rastišče in razširjenost

Virginski nepozebnik izvira iz Severne Amerike. Gojen raste po vsej Evropi. Na vrtovih se večinoma gojijo druge sorte, najpogosteje križanci kitajskih in japonskih nepozebnikov.

Uporabni deli

V zdravilne namene se uporabljajo listi, mladi poganjki in lubje virginskega nepozebnika. Liste nabiramo poleti in kar se da hitro posušimo. Lubje in mlade poganjke nabiramo jeseni ter jih dobro in hitro posušimo in shranimo.
Ostale sorte gojimo kot okrasne rastline.

Rastne razmere

Virginski nepozebnik je malo bolj zahteven za gojenje. Raste počasi in slabo prenaša presajanje in obrezovanje. Sadimo ga na sončno do polsenčno lego, kjer ima zavetje pred vetrom. Potrebuje globoka tla, rahlo kislo do nevtralno prst, ki naj bo dobro odcedna. Če je prst alkalna, virginski nepozebnik bledi in slabo uspeva.

Žetev

Liste nabiramo poleti, v suhem in sončnem vremenu. Sušimo jih v zračnem prostoru in hranimo v posodi, ki se dobro zapre.

Lubje in mlade poganjke nabiramo jeseni. Posušiti jih moramo, kar se da hitro in učinkovito. Hranimo jih v posodi, ki se dobro zapre. Najbolje je če ločimo poganjke od lubja in vsako posebaj shranimo.

Drogo virginjskega nepozebnika menjamo vsako leto.

Zanimivosti

Virginski nepozebnik je na vrtovih zelo priljubljen že zaradi časa cvetenja. Cveti pozimi, ko vse ostale rastline počivajo in je zato zelo primeren kot okrasna rastlina. Potrebuje pa veliko prostora, saj zraste v velik grm .

OPOZORILA IN NEŽELENI UČINKI

Pri zunanji uporabi ni znanih nobenih neželenih učinkov.

Podatkov o varnosti pri notranji uporabi ni!

1. Kreft, S., Kočevar Glavač, N.; Sodobna fitoterapija; Z dokazi podprta uporaba zdravilnih rastlin; Slovensko farmacevtsko društvo, p. 491, 502, 195, 485 (2021)

2. Chevallier, A.; Encyclopedia of Herbal Medicine; DK Penguin Random House, p. 102 (2016)

3. Apelian N., Davis C.; The Lost Book of Herbal Remedies, The Healing Power of Plant Medicine, p. 261-262 (2020) 

4. Heber D.; PDR for Herbal Medicines (4th ed.); Thmoson Healthcare, p. 906 (2007)

Podatki

Slovensko ime:
Virginijski nepozebnik
Angleško ime:
Witch-hazel
Botanično ime:
Hamamelis virginiana L.
CAS:
84696-19-5
Kraljevstvo:
Rastline (Plantae)
Skupina:
Semenke (Spermatophyta)
Deblo:
Kritosemenke (Angiospermae)
Razred:
Dvokaličnice (Magnoliopsida)
Red:
Nepozebnikovci (Hamamelidales)
Družina:
Nepozebnikovke (Hamamelidaceae)
Kategorija namena:
Rastline namenjene uporabi brez omejitev (H)
Področja uporabe:
Interno ○ & Zunanje ●