Zlata rozga

Zlata rozga, navadna (Solidago virgaurea)

Zel navadne rozge se tradicionalno uporablja pri ventjih sečil. Deluje kot diuretik in je učinkovito sredstvo za spiranje sečnih poti. Upoeablja se tudi v detoks tretmajih. Zunanje se zlata rozga manj uporablja, zani so pripravki za celjenje ran ter nego v primeru kožnih izpuščajev. Najbolj znani pripravki so tinkture in čaji.

Priljubljeno kot
Zdravilna rastlina (H)

IME

Slovensko: Navadna zlata rozga
Latinsko: Solidago virgaurea L.
Ostala poganska trava, rozga, trebuhovka, zlata palca, zlata palica, zlata rozga, zlata šiba, zlatenica, zlatnica

BOTANIČNI OPIS

Navadna zlata rozga je trajnica, visoka od 30 do 100 cm. Steblo je pokončno in ima, vse do vrha,  premenjalno, enakomerno razvrščene liste. Listi so suličasti, po robovih rahlo nazobčani in mrežnato žilnati ter pri dnu podaljšani v pecelj. Živo rumeni koški, dolgi 7 – 18  mm, tvorijo enostavno ali sestavljeno grozdasto socvetje. Te koške sestavljajo cevasti, jezičasti cvetovi, s kodeljicami iz laskov ter golim dnom. 

SORODNE VRSTE

Pri nas rasteta še dve vrsti zlate rozge, ki obe izvirata iz Severne Amerike. Obe imata podobno delovanje kot navadna zlata rozga in se v zdravilne namene tudi uporabljata.

Kanadska zlata rozga (Solidago canadensis L.), ki je sicer zelo medovita rastlina, ampak pri nas invazivna rastlina. Ima obsežen koreninski sistem in se zelo uspešno razmnožuje.

Orjaška zlata rozga (Solidago serotina Ait.), ki je z razliko od manjše medovitosti enako invazivna kot kanadska.

TRADICIONALNA DOMAČA UPORABA

Navadno zlato rozgo so dobro poznali stari Germani in jo priporočali kot zelišče za celjenje ran. V zapisih je celo navedeno, da se uporablja za celjenje tako zunanjih, kot notranjih ran. Torej poleg uporabe za celjenje ran, se je uporabljala pri ledvičnih kamnih, raznih ledvičnih boleznih in bolečinah v ledvicah ter za čiščenje sečnih poti in kot diuretik . 

ZANIMIVOSTI

Kako invazivna je kanadska zlata rozga, povedo naslednji podatki. Na posamezni rastlini povprečno dozori 15.000 semen, od katerih sicer niso vsa uspešna, še vedno pa se jih ogromno razvije v novo rastlino. Imajo obsežen koreninski sistem, ki ima zelo dolgo življenjsko dobo, s pomočjo katerega se tudi razmnožujejo. Rastline, ki zrastejo neposredno iz koreninskega sistema imenujemo kloni. Vsak klon ima več stebel, na katerih je zopet mnogo cvetov in posledično semen. Iz ene zlate rozge, v času njenega življenja, dobimo nešteto potomcev. Vrste, ki niso domorodne in so invazivne, rušijo naš ekosistem ter vplivajo tako na zmanjšanje diverzitete domačih rastlinskih, kot tudi živalskih vrst.

UPORABNI DELI

- ZEL

Cvetoč nadzemni del rastline, ki ga naberemo, ko se prvi cvetovi začnejo odpirati. Najmanj učinkovin imajo olesenela stebla, zato pri nabiranju pazimo, da poberemo samo zelene dele rastline.

NAMEN, UPORABA IN UČINKOVANJE

Navadna zlata rozga je uporabna notranje, v obliki tekočih pripravkov. Droga ima diuretično, spazmolitično in rahlo antiflogistično (protivnetno) delovanje. Najpogosteje se uporablja pri vnetjih sečil, še posebej z možnostjo bakterijske okužbe. Uporablja se tudi pri ledvičnih stanjih, ledvičnih kamnih in pesku, pri nagnjenosti k nastanku kamnov in peska v mehurju, za pospeševanje izločanja zdrobljenih kamnov po posegu. Priporoča se tudi nosilcem katetra.

O zunanji uporabi je znano zelo malo, jo pa ljudska medicina priporoča pri čirih in ranah ki se slabo celijo, kožnih izpuščajih in ekcemih .

Interna zdravilna uporaba

Zel navadne zlate rozge je učinkovit diuretik. Ima tudi spazmolitično ter antiflogistično delovanje. Zato je droga učinkovita pri vnetjih sečil, še posebej z možnostjo bakterijske okužbe. Uporablja se za spiranje sečnih poti, pri raznih ledvičnih stanjih, ledvičnih kamnih in pesku, pri nagnjenosti k nastanku kamnov in peska v mehurju ter za pospeševanje izločanja zdrobljenih kamnov po posegu. Medicina priporoča uporabo tudi nosilcem katetra.

Prehranska živilska uporaba

Cvetovi navadne zlate rozge so uporabni tudi v kulinariki. Najbolje je če uporabimo presne oziroma zelo malo toplotno obdelane, saj tako obdržijo barvo in čudovito aromo. Liste lahko dodamo v solate.

Zunanja terapevtska in kozmetična uporaba

Zunanja uporaba navadne zlate rozge ni raziskana, jo pa v tradicionalni medicini uporabljajo za celjenje ran, pri čirih, kožnih izpuščajih in ekcemih.

Uporaba v veterini

Vodni izvleček zeli se uporablja za izpiranje ran, ki se slabo celijo in čirih.

ZGODOVINA UPORABE V LJUDSKI MEDICINI

Navadno zlato rozgo naj bi gojili v Arabskem svetu že davno. Na evropskih tleh jo omenjajo od 15 – 16. stoletja naprej. Stari Germani so jo častili, kot zelišče za zdravljenje ran. Celo Martin Luther je imel zapise o uporabi zlate rozge pri mnogih tegobah. Kasneje v 19. stoletju, je nemški zdravnik Rademacher prvi pisal o njenem zdravilnem učinku pri težavah z ledvicami. V ljudski medicini se še danes uporablja pri slabo celečih se ranah, kroničnih stanjih kože, tudi pri vnetjih ustne votline, revmi in celo težavah s prostato.

DROGA / FARMACEVTSKO UPORABNI DELI

- Solidaginis virgaureae herba: zel 

OSNOVNO FUNKCIONALNO DELOVANJE

- diuretik
- spazmolitik
- antiflogistik

Primerno za notranjo uporabo.


ZDRAVILNE UČINKOVINE

Droga navadne zlate rozge vsebuje nekaj eteričnega olja (listi 0,7 %, cvetovi 0,5 %).

Od flavonoidov vsebuje astragalin, hiperozid, izokvercetin, nikotiflorin, kvercetin in rutin.

Vsebuje še, do 2 % triterpenskih saponinov oleananskega tipa, bisdezmonzidne fenolne glikozide, leiokarpozide in virgavreozid.

Poleg tega še vitamin A, diterpenoidne laktone cis-klerodanskega tipa , fenolne kisline (kavna in klorogenska kislina) ter tanine
.

POVZETEK NOVEJŠIH ZNANSTVENIH DOGNANJ

Več kliničnih raziskav je potrdilo učinkovitost in neškodljivost pripravkov iz droge navadne zlate rozge, za zdravljenje različnih boleznih in bolezenskih stanj sečil.

Diuretično delovanje

Diuretično delovanje so raziskovali v dvojno slepi raziskavi, v kateri je sodelovalo 22 zdravih oseb. Del prostovoljcev je prejel etanolno tinkturo pripravljeno iz sveže rastline (0,57 g/g tinkture), drugi del pa placebo. Že po enem vnosu tinkture, se je količina urina povečala za 27 %.
Raziskava s 53 bolniki z vnetjem sečil, ki so jih zdravili s 5 mL tinkture na dan, je bila zelo uspešna. Simptomi so izginili pri kar 76 % bolnikov
.

Sečni kamni

V odprti klinični raziskava z 427 vključenimi bolniki z ledvičnimi kamni ali peskom (tretjina je imela še dodatne okužbe sečnih poti), so bolniki prejemali pripravek iz zlate rozge. Rezultat je pokazal sledeče: izboljšanje krčevitih bolečin pri 91,6 % bolnikov; pogostejše uriniranje pri 84,1 % bolnikov; tiščanje na vodo pri 87,3 % bolnikov; občutek pritiska v okolici mehurja pri 80,9 % bolnikov.
Klinična raziskava z 121 vključenimi bolniki po drobljenju ledvičnih kamnov je pokazala, da je po štirih tednih jemanja pripravka iz zeli zlate rozge, izločanje zdrobljenih kamnov potekalo brez krčevitih bolečin pri 54 % bolnikov. Učinkovitost in prenašanje pripravka je 85 % urologov ocenilo z dobro ali zelo dobro
.

Zel navadne zlate rozge se uporablja za pripravo tekočih pripravkov za notranjo uporabo.

Čaj

Čaj pijemo ko imamo težave z mehurjem, sečnimi potmi in ledvicami. V ljudskem zdravilstvu se uporablja tudi za grgranje pri vnetjih v ustni votlini in za zdravljenje vnetega grla. Poleg tega tudi kot oblogo pri ekcemih, izpuščajih in čirih na koži ter za celjenje ran.
Dve čajni žlički droge, prelijemo z 2,5 dcl vroče vode, pokrijemo in pustimo stati 15 minut. Precedimo in pijemo po požirkih. Priporoča se pitje čaja skozi cel dan v manjših količinah, skupno največ tri šalice.

Čaj za ledvice in mehur

Potrebujemo suho drogo zeli zlate rozge in njivske preslice, listov koprive, poprove mete, regrata in breze ter cvetov ognjiča, v enakem razmerju. Dve žlički mešanice prelijemo z 2 dcl vroče vode, pokrijemo in pustimo stati 10 minut. Precedimo in sveže pijemo. Priporočena količina je do štiri šalice na dan, v obdobju 14 dni.

Čajna mešanica pri težavah z mehurjem

Čaj, ki ima močan diuretičen učinek si pripravimo iz suhe droge, v razmerju 60/20/20, v zaporedju: zel zlate rozge, korenina gladeža, listi breze. Eno čajno žličko mešanice, prelijemo z 2,5 dcl vroče vode, pokrijemo in pustimo stati 10 minut. Precedimo in pijemo še sveže. Na dan se priporoča od dve do tri skodelice čaja.



  Za bolj napredne recepture in nasvete si oglejte rubriko - Recepti in zanimivosti.

Rastišče in razširjenost

Navadna zlata rozga izvira iz Evrope. Raste tudi v osrednji in jugozahodni Azije, Severni Ameriki in severni Afriki. Pri nas najdemo še dve invazivni vrsti, kanadsko in orjaško zlato rozgo, ki se ravno tako uporabljata v zdravilne namene.

Uporabni deli

Navadna zlata rozga je avtohtona vrsta, ki je izjemno medovita in jo najdemo po vseh vrtovih. Uporabljamo jo lahko kot okrasno in zdravilno rastlino.

Rastne razmere

Raste v svetlih gozdovih, ob grmovjih, na kamnitih mestih in posekah ter v mestih, ob cestah in železniških progah. Rada ima sončno lego do polsenčno lego. Potrebuje odcedna tla, polna hranil in najbolje uspeva na peščenih tleh.

Žetev

Zlata rozga cveti od julija do oktobra. Zel nabiramo, ko se začnejo odpirati prvi cvetovi. Najmanj učinkovin imajo olesenela stebla, zato pri nabiranju pazimo, da poberemo samo zelene dele rastline. Nabiramo v suhem in lepem vremenu, najbolje dopoldan, ko še ni močnega sonca. Uporabljamo jo lahko svežo ali posušeno. Zel poleti sušimo v senčnem, toplem in zračnem prostoru, jeseni pa najbolje v sušilniku ali pečici (40°C) ter jo shranimo v posode, najbolje steklene, ki se dobro zaprejo. Hranimo jo v hladnem in temnem prostoru.

Zanimivosti

Suha droga se, zmleta v prah, uporablja tudi kot začimba. Uporabimo jo lahko v mnogih jedeh, ampak na koncu priprave jedi, saj z dolgo termično obdelavo izgubi značilno aromo. Ujame se z muškatnim oreščkom, kurkumo, grenkuljico in sumakom.

Podatki

Slovensko ime:
Zlata rozga
Angleško ime:
European goldenrod
Botanično ime:
Solidago virgaurea L.
Ph.Eur ime:
Solidaginis virgaureae
CAS:
85117-06-2
Kraljevstvo:
Rastline (Plantae)
Skupina:
Semenke (Spermatophyta)
Deblo:
Kritosemenke (Angiospermae)
Razred:
Dvokaličnice (Magnoliopsida)
Red:
Košarnice (Asterales)
Družina:
Nebinovke (Asteraceae)
Kategorija namena:
Rastline namenjene uporabi brez omejitev (H)
Področja uporabe:
Interno ○ & Zunanje ●