Rožmarin

Rožmarin, navadni (Salvia rosmarinus syn. Rosmarinus officinalis)

Rožmarin uporabljamo za blaženje prebavnih motenj, vetrov in krčev. Pospešuje izločanje prebavnih žlez. Poleg tega stimulira prekrvavitev, ugodno vpliva na nizek krvni tlak, na nereden srčni utrip, krepi srčno mišico ter ugodno vpliva na prekrvavitev ženskih obtočil. Uporablja se tudi za dvig imunskega sistema in pri težavah z dihali. Rožmarinovi pripravki se uporabljajo za vtiranje in masaže pri bolečinah v mišicah in sklepih, revmatizmu, utrujenosti in glavobolih.

Priljubljeno kot
Zdravilna rastlina (H)

IME

Slovensko: Navadni rožmarin
Latinsko: Salvia rosmarinus syn. Rosmarinus officinalis L.
Ostala ljudska imena: slovenski rožmarin, pravi rožmarin

BOTANIČNI OPIS

Rožmarin je vednozelen grm, ki lahko doseže v višino 2 metra. Stebla so pokončna, nasprotni listi so sedeči, podolgovati, na robovih zavihani in usnjati listi ter rahlo posuti z dlačicami. Cvetovi so belo do belo modre barve, redkeje rožnati do svetlo vijolični, ki cvetijo od marca do junija. Rožmarin ima močno aromo, saj vsebuje 1'5 do 2'5% eteričnega olja. 

SORODNE VRSTE

Rožmarin je bil nekdaj uvrščen v rod Rosmarinus in kot posledica molekularnih fitogenetskih študij, je sedaj uvrščen v rod Salvia (kadulje). Torej je njegov bližnji sorodnik žajbelj, vsem dobro poznano zdravilno zelišče in začimba. Več o žajblju in njegovi uporabi v zdravilne namene, si lahko preberete v opisu rastline, ki ga najdete v rubriki 'Izbrane zdravilne rastline'.

TRADICIONALNA DOMAČA UPORABA

Navadni rožmarin ima zelo bogato zgodovino uporabe v zdravilne namene. Grki in Rimljani so ga uporabljali tako v kulinarične namene, kot tudi za zdravljenje mnogih bolezenskih stanj. Eterično olje rožmarina se v tradicionalni medicini uporablja za spodbujanje krvnega obtoka ter za krepitev srca, spodbujanje apetita, za boljše izločanje žolča in pri prebavnih motnjah. Na koži se ne uporablja, saj lahko povzroči vnetja. 

ZANIMIVOSTI

Rožmarin je bil v starem veku posvečen boginji Afroditi. Iz njega so delali vence, s katerimi so krasili kipe boginje Afrodite ter neveste in ženine. Polagali so jih v novorojenčkove zibke ter na grobove.

Pri nas so šele v srednjem veku rožmarin začeli uporabljati v zdravilne namene, ko so ga menihi zanesli k nam iz toplejših krajev.

V času kuge, so verjeli, da jih rožmarinova vejica varuje pred okužbo .

UPORABNI DELI

- LISTI

Uporabljajo se tako sveži kot posušeni. Posušene osmukamo z vejic in shranimo v posode, ki se dobro zaprejo. Droga se uporablja pri prebavnih težavah, krčih, napenjanju, za spodbujanje prebave in izločanje žolča. Uporablja se tudi za pospeševanje prekrvavljenosti in za blaženje bolečin v mišicah in pri revmatskih obolenjih. Pogosto je tudi v čajnih mešanicah za zdravljenje obolenjih dihal.

- HLAPNO OLJE 

Pridobivajo ga z vodno destilacijo cele rastline.

NAMEN, UPORABA IN UČINKOVANJE

Pripravki in izvlečki iz listov rožmarina se uporabljajo tako zunanje kot notranje. Za notranjo uporabo se uporabljajo poparki, čaji, vodno-alkoholni izvlečki in alkoholni izvlečke, pri čemer je potrebna zmernost. Za zunanjo uporabo so primerni tekoči, poltrdni in trdni pripravki za namene zdravljenja, v kozmetiki ter aromaterapiji. Hlapno olje rožmarina, ki se pridobiva z vodno destilacijo, se notranje ne sme uporabljati. Droga in olje učinkovito blažita prebavne motnje, vetrove in z njimi povezane krče ter pospešujeta izločanje prebavnih žlez. Poleg tega stimulirata prekrvavitev, ugodno vplivata na nizek krvni tlak, na nereden srčni utrip in krepita srčno mišico. Uporablja se tudi za dvig imunskega sistema in težavah z dihali. Ugodno vplivata tudi na prekrvavitev ženskih obtočil. Rožmarinovi pripravki se uporabljajo za vtiranje in masaže pri bolečinah v mišicah in sklepih, revmatizmu, utrujenosti in glavobolih.

Interna zdravilna uporaba

S suho drogo in izvlečki si pomagamo pri težavah s prebavo, za boljše izločanje prebavnih žlez, pri utrujenosti, za izboljšanje prekrvavitve in delovanja srca in za dvig imunskega sistema.

Prehranska živilska uporaba

Rožmarin je zelo cenjena začimba, ki se veliko uporablja v mediteranski in francoski kulinariki, predvsem pri pripravi mesnih jedi. Pogosto se uporablja pri pripravi zeliščnih vin, likerjev in žganih pijač.

Zunanja terapevtska in kozmetična uporaba

Droga je pogosta sestavina tekočih, poltrdnih in trdnih kozmetičnih pripravkov za zdravljenje in nego. Izvlečki se uporabljajo za blaženje bolečin pri revmatskih obolenjih, bolečinah v sklepih in mišicah, motnjah prekrvavitve, za stimulacijo živčnega sistema in pomirjanje. Pogosto je sestavina v šamponih za lase, saj lasišče ustrezno prekrvavi, pomaga pri odpravljanju prhljaja, spodbuja rast las in deluje protivnetno. V aromaterapiji se kot dodatek masažnim oljem uporablja eterično olje in sicer za masaže pri bolečinah v mišicah in sklepih, revmi, utrujenosti in glavobolih. Eterična olja se uporabljajo tudi za odišavljanje prostorov in aromatične kopeli.

Uporaba v veterini

Posušene liste vmešavajo v hrano v primeru slabega apetita ali pa slabotnosti živali. Poparke uporabljajo za izpiranje ran in mazilo pri ranah, ki se slabo celijo.

ZGODOVINA UPORABE V LJUDSKI MEDICINI

Prvi, ki je iz rožmarinovih listov izoliral eterično olje in ga uporabljal v zdravilne namene, je bil španski filozof, zdravnik in alkimist Arnaldus Villanovanus, konec 13. stoletja. V srednjem veku so ga začeli uporabljati tudi pri nas, ko so ga menihi prinesli iz toplejših krajev. Iz zapisov je razvidno, da so že takrat dobro poznali njegov učinek na prebavila in krvni obtok ter delovanje srca. Kasneje, leta 1675, je izšla knjižica z obsežnimi navodili za pripravo pripravkov iz rožmarina v zdravilne namene, do danes neznanega avtorja.

DROGA / FARMACEVTSKO UPORABNI DELI

- Rosmarini folium: listi

- Rosmarini aetheroleum: hlapno olje

OSNOVNO FUNKCIONALNO DELOVANJE

- stimulant krvnega obtoka
- karminativ
- stomahik
- hipertenzor
- aromatik
- antispazmoitik
- rubefacient
- diuretik

Primerno za notranjo in zunanjo uporabo.

ZDRAVILNE UČINKOVINE

Rožmarinova droga vsebuje 1'5 – 2'5% eteričnega olja, katerega glavne sestavine so cineol, l- in d-pinen, kamfen, l- in d-borneol, kafra in izbornilacetat.

Vsebuje še čreslovine, grenko snov, saponine, smolo.

Organske kisline, ki so v rožmarinu so  rožmarinska kislina, diperpenska karnozolna kislina, urzolna in oleanolna ter flavoni (apigeninin, luteolin, genkvanin).


POVZETEK NOVEJŠIH ZNANSTVENIH DOGNANJ

Študija izvedena na 40 odraslih osebah, s katero so ocenjevali stanje možganske aktivnosti, stanje budnosti in razpoloženje, po 3 minutah aromaterapije z rožmarinovim eteričnim oljem, je pokazala, da je stanje budnosti v tem primeru višje in da se stanje anksioznosti znatno zmanjša.

Ena klinična raziskava je pokazala, da rožmarin, ki ga nanesemo lokalno učinkovito zaščiti kožne celice pred oksidativnim stresom.

Spet druge raziskave so pokazale, da je izvleček rožmarina pomemben antioksidant, ki bi lahko bil zelo uporaben pri negi kože proti staranju.

Zaradi pomanjkanja podatkov pa vse te študije niso potrjene.

Opravljena je še ena klinična raziskava, leta 1998, s katero so ugotavljali učinek pri stanju alopecia areata, z nanašanjem mešanice eteričnih olj neposredno na lasišče. Mešanica v kateri so eterično olje rožmarina kombinirali z eteričnimi olji sivke, timijana in altlaške cedre, zmešane jojobino nosilnego olje in olje grozdnih pešk, se je izkazala za učinkovito, predvsem pa bolšjo možnost zdravljenja tega stanja, v primerjavi z drugimi razpoložljivimi zdravljeni
.

Iz rožmarina se izdeluje obkladke, čaje, vodne, etanolno-vodne in oljne izvlečke ter mazila, geli, kreme, šamponi in mila.

Rožmarinov čaj

Čaj, ki ga lahko pijemo za blaženje pri prebavnih motnjah in krčih, slabem apetitu in za pospeševanje prekrvavitve. Eno čajno žličko posušenih ali svežih listov rožmarina prelijemo z 2'5dcl vroče vode, pokrijemo in pustimo stati 15 minut. Precedimo in še toplo pijemo. Priporočena količina je dve skodelici nad dan, med obrokom. Rožmarinov čaj ne pijemo zvečer, saj poživlja.

Rožmarinova kopel

Poparek pripravimo iz suhih listov rožmarina. Približno 2 žlici droge prelijemo z litrom vrele vode in pokrito pustimo stati 30 minut. Precedimo in vlijemo v že pripravljeno kad z vodo. Taka kopel je zelo priporočljiva pri nizkem krvnem tlaku, slabšem počutju in utrujenosti, pri živčnih motnjah in težavah s stresom ter pri bolečinah v mišicah in sklepih. Ravno tako kot čaj, si kopeli ne pripravljamo zvečer.

Rožmarinovo vino

Rožmarinovo vino je staro ljudsko zdravilo. Uporablja se pri izčrpanosti, za čiščenje krvi, pri motnjah obtočil, splošnemu slabemu počutju in živčnih motnjah ter stresu. V litru kvalitetnega belega vina, 4 dni namakamo 70g svežih rožmarinovih listov. Ko odstoji precedimo in shranimo v hladnem in temnem prostoru. Pijemo po požirkih, zjutraj na tešče, uro pred kosilom in uro pred večerjo.



  Za bolj napredne recepture in nasvete si oglejte rubriko - Recepti in zanimivosti.

Rastišče in razširjenost

Rožmarin je široko razširjen po celotnem Sredozemlju. Pri nas, na Primorskem raste na prostem, na prisojnih, kamnitih pobočjih. Pogosto je v primorju sajen kot živa meja. V kontinentalnem delu države pa ga gojimo v loncih, da ga lahko od jeseni do pozne pomladi prestavimo na toplo. V naravnem rastišču, z veliko sonca ima največjo vsebnost olja.

Uporabni deli

Gojimo ga kot okrasno rastlino, za zdravilne namene in za uporabo v kulinariki. Za domačo uporabo so uporabni zel, listi in cvetovi. V farmaciji in kozmetiki se uporabljajo listi.

Rastne razmere

Navadni rožmarin ima rad toplo in sončno rastišče. Najbolje uspeva na apnenčastih, dobro odcednih tleh. Sušo dobro prenaša, ne mara pa mraza in čeprav prenese do -10°C, ga mraz močno poškoduje.

Žetev

Liste in mlade poganjke nabiramo celo leto, s tem da se moramo zavedati, da ima največjo vsebnost olja, v sončnem in vročem času in legi. Nabiramo v suhem in sončnem vremenu, ampak ne sredi poletja, ko so temperature previsoke. S škarjami režemo lepe, zdrave vejice. Sušimo tako, da vejice zvežemo v snope in jih obesimo navzdol, v temnem, suhem in zračnem prostoru. Nato liste osmukamo z vejic in jih shranimo v posode, ki se dobro zaprejo. Hranimo v temnem in hladnem prostoru.

Zanimivosti

Za tradicionalno uporabo se nabirajo tudi cvetovi in zel v cvetju. Cveti od marca do maja, v toplih krajih še enkrat septembra. Sušijo jih v senci in hranijo v suhem in hladnem prostoru. Iz njih pridobivajo olje za mazila, jih uporabljajo v čajih in poparkih in pripravljajo ˝cvet˝. To je rožmarinovo olje, pridobljeno iz cvetov zmešano z vinskim žganjem. Uporabljajo ga za vtiranje pri ohromitvah, bolečinah v mišicah, revmatizmu, glavobolu, utrujenosti in duševni stiski.

OPOZORILA IN NEŽELENI UČINKI

Hlapno olje in eterično olje se uporabljata samo zunanje!

Pri uporabi, tako notranji, kot zunanji je potrebna previdnost in zmernost. Pretirana notranja uporaba lahko privede do vnetij črevesja in ledvic. Pri zunanji uporabi so možni kožni izpuščaji in vnetja. Kopel z rožmarinom se odsvetuje osebam z visokim krvnim tlakom.

S pripravki iz rožmarina blažimo blažja bolezenska stanja in uporabo omejimo na dva do največ štiri tedne.

Nosečnice in doječe matere naj pripravkov iz domače lekarne ne uporabljajo. V kulinariki se lahko uporablja brez omejitev.

1. Kreft, S., Kočevar Glavač, N.; Sodobna fitoterapija; Z dokazi podprta uporaba zdravilnih rastlin; Slovensko farmacevtsko društvo, p. 351 (2021)

2. Galle Toplak, K.; Zdravilne rastline an Slovenskem; Mladinska knjiga založba, p. 268 (2015)

3. Chevallier, A.; Encyclopedia of Herbal Medicine; DK Penguin Random House, p. 128 (2016)

4. Apelian N., Davis C.; The Lost Book of Herbal Remedies, The Healing Power of Plant Medicine, p. 126-127 (2020) 

5. Heber D.; PDR for Herbal Medicines (4th ed.); Thmoson Healthcare, p. 709 (2007)

Podatki

Slovensko ime:
Rožmarin
Angleško ime:
Rosemary
Botanično ime:
Salvia rosmarinus syn. Rosmarinus officinalis L.
Ph.Eur ime:
Rosmarini
CAS:
84604-14-8
Kraljevstvo:
Rastline (Plantae)
Skupina:
Semenke (Spermatophyta)
Deblo:
Kritosemenke (Angiospermae)
Razred:
Dvokaličnice (Magnoliopsida)
Red:
Ustnatičevci (Lamiales)
Družina:
Ustnatice (Lamiaceae)
Kategorija namena:
Rastline namenjene uporabi brez omejitev (H)
Področja uporabe:
Interno ○ & Zunanje ●