










Preslica, njivska (Equisetum arvense)

V zdravilne namene se uporabljajo samo zeleni jalovi poganjki in sicer za zdravljenje blažjih vnetij sečil in ledvic in ker dobro odvaja vodo tudi za zdravljenje vodenice. Kot dober hemostatik se uporablja pri krvavitvah in sicer iz pljuč, kožnih ranah, čirih in ekcemih, preležaninah in ustnih razjedah ter vnetjih dlesni. Uporablja se tudi pri tuberkulozi, bronhiolitisu in za lajšanje težav s pljuči, kroničnem kašlju, za blažitev močnih menstruacij, pri revmi in protinu, slabi prekrvavljenosti, krčnih žilah, želodčnih čirih, ozeblinah, kot pomoč pri izpadanju las ter za krepitev las, nohtov in kože.
IME
Slovensko: Njivska preslica
Latinsko: Equisetum arvense L.
Ostala ljudska imena: konjski rep, fašec, hvost, hvošč, raba, rabozel, štukovac, vošč, voščec, žabna
BOTANIČNI OPIS
Njivska preslica je trajnica, ki ima dolgo, črno in globoko in široko zakoreninjeno korenino. Zgodaj spomladi zrastejo poganjki – stebla, ki so bodisi zelena brez trosnega klasu (sterilna) ali pa rjava z trosnim klasom na vrhu (plodna), s tem da najprej poženejo plodna in ko odmrejo zrastejo jalova stebla in rastejo vse do prve jesenske zmrzali. V višino sega od 30 do 60cm in je zelo trdovraten plevel.
SORODNE VRSTE
Poznamo več vrst njivske preslice, a v zdravilne namene nabiramo le njivsko preslico, saj so ostale strupene. Te strupene sorodnice večinoma rastejo na močvirnatih tleh in senčnih legah. Pri nas sta najbolj znani močvirska preslica (Equisetum palustre L.) in gozdna preslica (Equisetum sylvaticum L.). Že lega in rastišče onemogočata, da bi ju zamenjali za njivsko preslico, najbolj pomembno pa je, da smo pozorni na to ali ima poleg zelenih poganjkov, tudi ostanke rjavih klaskov, kar pri njivski nikoli ne vidimo.
TRADICIONALNA DOMAČA UPORABA
Uporablja se notranje in zunanje, pri pljučnih boleznih, pri bronhiolitisu in krvavitvah iz pljuč. Notranje jo uporabljamo pri želodčnih čirih in razjedah, slabokrvnosti, za zdravljenje sečil in vnetja ledvic, vodenice, močni menstruaciji in tudi za boljše počutje in bolj zdravo kožo. Zunanje jo uporabljamo pri krvavitvah, vnetih ranah, izpuščajih, čirih, nečisti koži, ječmenu in zanohtnici. Priporoča se grgranje prevretka pri vnetju dlesni in krvaveči sluznici v ustih.
ZANIMIVOSTI
Dobro poznano je zdravljenje tuberkuloze z njivsko preslico in tudi novejše klinične raziskave so potrdile delovanje. Ugotovili so, da v vodi topna kremenčeva kislina pospešuje nastanek levkocitov. S povečanim številom levkocitov obrambni mehanizem telesa začne pospešeno delovati in se na ta način naravno, samo brani in s tem se zdravljenje pospeši. To je zelo pomembno, saj so bacili, ki povzročajo tuberkulozo, s časom postali odporni na farmacevtska zdravila, ki se trenutno uporabljajo.
UPORABNI DELI
- ZEL (STERILNI POGANJKI)
Zelene sterilne poganjke nabiramo od junija do začetka avgusta. Uporabljajo se za čaje in čajne mešanice, poparke in pripravo tinkture. Zelo pogosto se uporablja za izvlečke, ki se uporabljajo v pripravkih za krepitev gojenih rastlin.
NAMEN, UPORABA IN UČINKOVANJE
Njivska preslica je uporabna notranje in zunanje. Za notranjo uporabo se uporablja tekoče pripravke, ki se jih zaužije, to so čaji, poparki in tinkture, v ljudski medicini se pripravlja tudi sok. Zaradi vsebnosti kremenčeve kisline je zelo pomembna pri zdravljenju tuberkuloze. Pogosto je v diuretičnih čajnih mešanicah, čajnih mešanicah za pljučne težave, ženske težave, sklepe in ožilje. Za zunanjo uporabo se ravno tako pripravljajo poparki, tinkture in mazila, s katerimi zdravimo obolelo ali vneto mesto. Izvlečke pogosto najdemo v pripravkih za lase, nohte in kožo.
Interna zdravilna uporaba
Za interno uporabo uporabljamo zelene, sterilne poganjke. Zel vsebuje približno 10% mineralnih snovi, največ kremenčeve kisline. Ravno zaradi vsebnosti le te se uporablja za zdravljenje tuberkuloze, saj v vodi topna kremenčeva kislina pospešuje nastanek levkocitov. S povečanim številom levkocitov obrambni mehanizem telesa začne pospešeno delovati in se na ta način samo brani.
Njeno diuretično delovanje pripisujejo kombinaciji sterolov in flavonskih glikozidov. Čaj uporabljamo pri blažjih vnetjih mehurja, sečnih poti in ledvic.
Blagodejno vpliva na želodčne čire, slabo prekrvavitev, krčne žile, revmo in protin.
Zunanja terapevtska in kozmetična uporaba
V kozmetiki izvlečke njivske preslice najdemo v kremah za utrujeno kožo, za glajenje brazgotin, za okrepitev in regeneracijo kože ter nečisto kožo. Uporablja se v izdelkih za nego lasišča in poškodovanih las ter izdelkih, ki pomagajo pri prekomernem izpadanju las. Zaradi vsebnosti silicija dobro obnavlja krhke in poškodovane nohte, zato je v kombinaciji z drugimi učinkovinami pogosto sestavni del preparatov za nego nohtov. Kopeli z njivsko preslico dobro vplivajo na telo, saj izboljšujejo prekvavitev, blagodejno delujejo na bolečine v sklepih in mišicah in regenerirajo kožo.
Uporaba v veterini
Za vsa stanja, ki so omenjena v uporabi za ljudi, se njivska preslica uporablja tudi pri živalih. Ravno tako pri živini uporabljamo le njivsko preslico in ne ostalih, strupenih vrst.
ZGODOVINA UPORABE V LJUDSKI MEDICINI
Njivska preslica je bila dobro poznana zdravilna rastlina že v srednjem veku. Dioskorid je v zapisih opisal svoje ugotovitve, glede zaustavljanja krvavitev. Galen jo je priporočal pri pljučnih boleznih, tudi za krepitev pljuč, za celjenje tetiv in splošno za krepitev telesa. Kot mnogo drugih zdravilnih rastlin, je tudi njivska preslica zašla v pozabo in šele Kneipp je znova začel pisati o njeni zdravilnosti, predvsem v primeru turbekoloze.
V ljudski medicini je zelo cenjena, kot zdravilo za rane, tako sveža kot posušena. Kot poparek ali čaj se uporablja za zdravje ustne votline, pri zobni gnilobi, čirih in boleznih lasišča. Čajna mešanica iz njivske preslice in brezovih listov se priporoča bolnikom z revmo ali protinom. V kopelih pa se priporoča ljudem z ekcemi, lišaji na koži in pri utrujenih nogah.
DROGA / FARMACEVTSKO UPORABNI DELI
- Equiseti herba: zel (sterilni poganjki)
OSNOVNO FUNKCIONALNO DELOVANJE
Primerno za široko interno in zunanjo uporabo.
ZDRAVILNE UČINKOVINE
Vsebuje še organske kisline (ščavna, peptinska, akonitna, jabolčna) in anorganske snovi, kot so natrijeve, kalcijeve in kalijeve soli, magnezij, magnan in železo ter še veliko magnezijevega, aluminijevega in kalijevega klorida.
Vsebuje tudi vitamin C.
POVZETEK NOVEJŠIH ZNANSTVENIH DOGNANJ
Kar zadeva diuretično delovanje, obstajajo teze da bi lahko temeljil na kombiniranem delovanju sterolov in flavonskih glikozidov, ampak tega s kliničnimi raziskavami niso nikoli potrdili.
Podatki nekaterih raziskav navajajo protimikrobno, antioksidativno in hepatoprotektivno delovanje.
Za izdelavo pripravkov se uporabljajo zeleni sterilni poganjki.
Čaj iz njivske preslice
Za pripravo potrebujemo 2-4g posušene zeli, ki jo prelijemo z skodelico vrele vode in pustimo stati 15min, nato precedimo in uporabimo.
Čaj oziroma poparek iz njivske preslice se uporablja pri večini stanj, katera njivska preslica učinkovito blaži. Bodisi za uživanje, obkladke ali pa kopeli.
Za bolj napredne recepture in nasvete si oglejte rubriko - Recepti in zanimivosti.
Rastišče in razširjenost
Njivska preslica raste po vsej Sloveniji in je razširjena po celi severni polobli. Potrebuje kisla in vlažna tla, zato jo najdemo na vlažnih poljih, pašnikih in travnikih, ob jarkih, na železniških nasipih in na vrtovih.
Uporabni deli
V zdravilne namene uporabljamo zelene jalove poganjke. Načeloma jo ne gojimo, saj je precej agresiven plevel, ki se hitro razraste po celem vrtu. Ponekod jo najdemo v koritih na vrtovih.
Rastne razmere
Njivska preslica je zelo nezahtevna rastlina, le vode potrebuje dovolj. Rada ima sončno lego in prst bogato s hranili, vseeno pa uspeva tudi na senčnih legah in manj bogati zemlji.
Žetev
Nabiramo zelene jalove poganjke in sicer od junija do začetka avgusta.
Zanimivosti
Ponekod jo najdemo na vrtovih, kot gojeno rastlino, saj s svojim videzom popestri vsak nasad. Pri tem pa je potrebna previdnost, ker lahko hitro zavzame celoten vrt. Je zares trpežen plevel, ki se pod zemljo dobro ukorenini in se jo ne znebimo zlahka. Najbolje je da jo posadimo v korito.
OPOZORILA IN NEŽELENI UČINKI
Raziskav glede neželenih učinkov uporabe njivske preslice v zdravilne rastline je zelo malo. Predvidevajo, da bi ob zaužitju prevelikih količin, lahko prišlo do zastrupitve.
Znano je, da jo ne uporabljamo ob zastajanju vode v telesu, ki je posledica slabšega delovanja srca ali ledvic.
V nosečnosti in med dojenjem se uporaba odsvetuje, zaradi pomanjkanja podatkov o varnosti uporabe. Ravno tako otrokom do 12. leta starosti ne dajemo pripravkov z njivsko preslico.
Je zdravilna rastlina, ki jo uporabljamo pri blažjih zdravstvenih stanjih. Če se stanje v tednu dni ne izboljša ali celo poslabša, prenehamo z uporabo in obiščemo zdravnika.
1. Kreft, S., Kočevar Glavač, N.; Sodobna fitoterapija; Z dokazi podprta uporaba zdravilnih rastlin; Slovensko farmacevtsko društvo, p. 427, 398, 517 (2021)
2. Galle Toplak, K.; Zdravilne rastline an Slovenskem; Mladinska knjiga založba, p. 249 (2015)
3. Chevallier, A.; Encyclopedia of Herbal Medicine; DK Penguin Random House, p. 205 (2016)
4. Apelian N., Davis C.; The Lost Book of Herbal Remedies, The Healing Power of Plant Medicine, p. 178-180 (2020)
5. Heber D.; PDR for Herbal Medicines (4th ed.); Thmoson Healthcare, p. 458 (2007)
Podatki
- Slovensko ime:
- Njivska preslica
- Angleško ime:
- Field horsetail
- Botanično ime:
- Equisetum arvense L.
- Ph.Eur ime:
- Equiseti
- Kraljevstvo:
- Rastline (Plantae)
- Skupina:
- Semenke (Spermatophyta)
- Deblo:
- Kritosemenke (Angiospermae)
- Razred:
- Dvokaličnice (Magnoliopsida)
- Red:
- Presličevci (Equisetales)
- Družina:
- Presličevke (Equisetaceae)
- Kategorija namena:
- Rastline namenjene uporabi brez omejitev (H)
- Področja uporabe:
- Interno ○ & Zunanje ●
-
Zanimivi opisi, ki so pritegnili tudi druge obiskovalce